abdullah-cakiroglu

Otobüste kadına şiddet uygulayan saldırgan tutuklandı

Maslak’ta bir otobüste yolculuk yapan Ayşegül Terzi’ye şort giydiği için saldıran Abdullah Çakıroğlu tutuklandı.

İstanbul Maslak’ta bir otobüste yolculuk yapan Ayşegül Terzi’ye şort giydiği için saldıran, önce gözaltına alınan daha sonra serbest bırakılan Abdullah Çakıroğlu, karara yönelik tepkilerin ardından tekrar gözaltına alınmıştı.

Akşam saatlerinde savcılığın talimatı ile “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” ve “İnanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme” suçlarını da işlediği gerekçesiyle yeniden gözaltına alınan Çakıroğlu, Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayı’na getirilerek yeni bir savcıya ifade verdi.

Müracaat savcılığında ifade veren Çakıroğlu, aynı suçlamalardan tutuklanması talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Çakıroğlu, çıkarıldığı nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.

Ne oldu?

Hemşirelik yapan Ayşegül Terzi, 12 Eylül’de çalıştığı hastaneden çıkıp evine gitmek için bindiği otobüste saldırıya uğradı.

Terzi, saldırganın önce “Şort giyenler ölmeli” diyerek sözlü olarak sataştığını, ardından da otobüsün demirinden destek alarak yüzüne tekme attığını söyledi.

Güvenlik kamera kayıtlarını inceleyen polis, saldırganın 35 yaşındaki Abdullah Çakıroğlu’nu tespit etti ve Üsküdar’da güvenlik görevlisi olarak çalışan saldırganı gözaltına aldı.

Şüpheli, Ayşegül Terzi’ye tekme attığını kabul etti.

Çakıroğlu, ilk ifadesinde ise “Giydiği şort ortama uygun değildi. Bu nedenle sinirlenip hareketi yaptım” dedi.

Dün akşam gözaltına alınan Çakıroğlu, adliyedeki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, saldırıya uğrayan Ayşegül Terzi için Galatasaray Lisesi önünde yaptığı basın açıklamasında, saldırganın serbest bırakılmasını protesto etti.

Açıklamada, Terzi’ye atılan tekmenin laikliğe, özgürlüğe, demokrasiye ve tüm kadınlara atıldığı vurgulandı ve “‘Şort giyen kadınlar ölmeli’ diyen Abdullah Çakıroğlu’nun serbest bırakılması tüm kadınlar için tehdittir. Benzer suçları başkalarının yapması için cesaret verici bir karardır” denildi.

Terzi ise, açıklamada okunan mesajında “Ben adalete güveniyordum ama ben bugün evde oturuyorum, o dışarıda dolaşıyor” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Tepkiler üzerine Çakıroğlu hakkında yakalama kararı çıkartıldı ve tekrar gözaltına alındı.

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

500-307

New statement from İMC TV

The aim of the State of Emergency, declared 5 days after the 15 July coup …