zana-kaya-inan-kızılkaya

Özgür Gündem Yayın Yönetmeni ve Yazı İşleri Müdürü tutuklandı

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ile Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya tutuklandı.

Kapatılan Özgür Gündem gazetesine yapılan baskında gözaltına alınan gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ve Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, tutuklama talebiyle sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

Gazeteciler İstanbul Esenler Atış Alanı Karakolu’nda ifadeleri alındıktan sonra bugün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesine getirildi.

Öğlen saatlerinde savcılığa çıkartılan Kaya ve Kızılkaya’nın ifadeleri Basın Savcısı Umut Tepe tarafından alındı. İfade işlemlerinin ardından “Örgüt üyesi olmak”,

“Örgüt propagandası yapmak” ve “Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak” iddialarıyla tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilen gazeteciler, hakkında tutuklanma kararı verildi.

Kaya ve Kızılkaya, yaptıkları savunmada, suçlamaları reddederek, gazetecilik yaptıkları farklı görüşlere yer verdiklerini dile getirdi.

Haklarında tutuklanma kararı verilen gazeteciler Metris R Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na götürüldü.

Ne olmuştu?

İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi 16 Ağustos’ta Özgür Gündem gazetesini “örgüt propagandası” suçlamasıyla “geçici” olarak kapattı.

Gazetenin kapatılmasının ardından polis gazetenin Beyoğlu’ndaki binasına baskın yaparak gözaltılar yaptı.

Baskında o esnada haber takibi yapan imc tv muhabiri Gülfem Karataş ile kameraman Gökhan Çetin’in olduğu 24 gazeteci gözaltına alındı.

Özgür Gündem çalışanları; Günay Aksoy, Kemal Bozkurt, Reyhan Hacıoğlu, Önder Elaldı, Ender Öndeş, Sinan Balık, Davut Uçar, Fırat Yeşilçınar, İnan Kızılkaya, Zeki Erden, Elif Aydoğmuş, Bilir Kaya, Ersin Çaksu, Sevdiye Ergürbüz, Amine Demirkıran, Bayram Balcı ve Burcu Özkaya.

DİHA muhabirleri; Özgür Paksoy ve Mesut Kaynar.

imc tv; Gülfem Karataş ve Gökhan Çetin.

Kapatma kararı sonrası destek amaçlı gazete binasına gelen İstanbul Tabip Odası’ndan Yılmaz Bozkurt ile Doğu Yayınevi çalışanı Hüseyin Gündüz de gözaltına alınanlar arasında.

Aynı gün gazetenin eski genel yayın yönetmeni ve yazarı olan Eren Keskin, yayıncı, yazar, gazeteci Ragıp Zarakolu ve Filiz Koçali ile gazetenin Yayın Danışma Kurulu Üyesi ve yazarlarından, yazar Aslı Erdoğan’ın evlerine de polis baskın yaptı.

Mahkeme kararıyla kapatılan, binası basılan, çalışanları gözaltına alındıktan sonra gazetenin binası da mühürlendi.

Polis baskınında gözaltına alınan 20’si gazeteci 22 kişi  18 Ağustos’ta çıkarıldıkları savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Aslı Erdoğan ise 19 Ağustos günü tutuklandı.

Bu habere de bakabilirisiniz

gültekin-avcı

Eski Bugün yazarı Gültekin Avcı tutuklandı

Darbe girişimi soruşturması kapsamında eski cumhuriyet savcısı ve kapatılan Bugün gazetesi yazarı Gültekin Avcı çıkarıldığı mahkemece …