özgür-gündem1

Özgür Gündem’e baskın protesto edildi, gazete İstiklal’de dağıtıldı

Özgür Gündem gazetesinin kapatılması ve gazetecilerin gözaltına alınması mühürlenen gazete binası önünde protesto edildi. Protestonun ardından gazetenin bugün 4 sayfa olarak çıkan sayısı İstiklal Caddesi’de dağıtıldı.

İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı ile kapatılan ve karar ardından polisler tarafından basılarak, mühürlenen; çalışanları ile imc tv muhabiri Gülfem Karataş ve kameraman Gökhan Çetin’in gözaltına alınması, mühürlenen gazete binası önünde protesto edildi.

Yüzlerce kişinin katıldığı protestoda “Özgür basın susturulamaz” pankartı açıldı.

ÖGC: Bu yanlıştan dönülmeli

Burada konuşan Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC) Eşbaşkanı Hakkı Boltan, “Basın özgürlüğü açısından en alt seviyede olan Türkiye’nin karnesi deyim yerindeyse sıfırın altına indi” dedi.

“Genel yayın yönetmenleri, yazı işleri müdürü, editörleri, yayın danışmanları, misafirleri olmak üzere 25 kişi işkence ve tartaklanarak gözaltına alınmış, gazete binası hukuk biçiminde işgal edilerek, talan edilmiştir” diyen Boltan, sürekli basın özgürlüğünden bahseden AK Parti iktidarının hukuksuz bir şekilde Özgür Gündem gazetesinin sesini kesmek istediğini söyledi.

Boltan, “Özgür Gündem gazetesi tüm bu baskı ve yönelimlere boğun eğmeyerek, Gurbetelli Ersöz’ün, Musa Anter’in Kürt halkına ve halklara bıraktığı miras ve halkların sesi ‘gerçekler karanlıkta kalmayacak’ şiarıyla yayın hayatını sürdürmüştür” diye konuştu.

Boltan, 15 Temmuz darbe girişiminin hükümet tarafından fırsata çevrildiğini savundu.

Özgür Gündem gazetesine yönelik kararı kınadıklarını ve gözaltına alınan gazetecilerin derhal serbest bırakılması gerektiğini dile getiren Boltan, “Bu yanlıştan dönülmesini istiyoruz. Özgür basın şimdiye kadar böylesi baskılara karşı hiçbir zaman geri adım atmadığı ve bundan sonra da geri adım atmayacaktır” dedi ve gazete okurlarını Özgür Gündem gazetesine sahip çıkmaya çağırdı.

Gazetecilerin mesajı

680x680nc-ist-17-08-2016-ozgurgundem-basin-aciklama45

Özgür Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şube Eşbaşkanı Sinan Zincir, gözaltına alınan gazetecilerin gönderdiği mesajı okudu.

Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma içerinde bulunan herkese selamlarını gönderen gazetecilerin mesajı şu şekilde:

“Özgür basın çalışanları hiç bir baskıya boyun eğmedi, eğmeyecek. Diz çökmeyen bir halkın gazetecileriyiz. Hakikatten hiç bir zaman taviz vermeyeceğiz. Gerçeği yazmak halkımıza, Ape Musa’ya, Gurbetelli Ersöz’e ve basın şehitlerimize borcumuzdur. Bizimle dayanışma içerisinde olan, Özgür Gündem’e sahip çıkan herkese sonsuz teşekkür ediyoruz. Boyun eğmeyeceğiz.”

Bakır: Özgür Gündem’in sesi olmaya devam edeceğiz

Atılım gazetesi çalışanı Deniz Bakır, “Özgür basın geleneği bu ülkede büyük baskılara maruz kaldı. Özgür Gündem’in yanında olmaktan gurur duyuyoruz. Özgür Gündem’in sesi olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Başlangıç: Ülkedeki basın özgürlüğünün fotoğrafıdır

Gazeteci Celal Başlangıç ise “Kapısı mühürlenmiş, kepenkleri indirilmiş bir gazetenin önündeyiz. Önünde bulunduğumuz binanın hali ülkedeki basın özgürlüğünün fotoğrafıdır. Her zaman özgür basın küllerinden daha güçlü bir şekilde doğmuştur” dedi.

HDP’li Kaya: ‘Kınamak’ kelimesi anlamını yitirdi

680x680nc-ist-17-08-2016-ozgurgundem-basin-aciklama32

HDP Milletvekili Hüda Kaya ise gazetenin kapatılmasına tepki göstererek, “Kınamak kelimesi anlamını yitirmiştir” dedi.

DAD: Aleviler olarak kabul etmiyoruz

Demokratik Alevi Derneği (DAD) Temsilcisi Bülent Felekoğlu, “Özgür Gündem özgürlüğün sesiydi. Özgürlü bu kadar güçlü haykıran sesimizi kesmek istiyorlar. Bunu Aleviler olarak kabul etmiyoruz. Özgür Gündem özgütlü bir gücün sesiydi. İnanın yarın daha da güçlü geleceğiz” diye konuştu.

Özgür Gündem İstikal’de dağıtıldı

özgür gündem

Yapılan basın açıklamanın ardından gazete önünde toplanan yüzlerce kişi, ellerine aldıkları gazetenin bugünkü sayısı ile İstiklal Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüş boyunca “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Özgür Gündem susturulamaz” ve “Direneceğiz” sloganları atılırken, polis engeline rağmen, İstiklal Caddesi’ne çıkıldı ve Özgür Gündem gazetesi yoldan geçenlere dağıtıldı.

özgür gündem

Bu habere de bakabilirisiniz

meclis

‘Türkiye Varlık Fonu’ kanun teklifi yasalaştı

Türkiye Varlık Fonu Kurulması ile Katma Değer Vergisi Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifi, TBMM …