ABD-Savunma-Bakanlığı-Sözcüsü-Peter-Cook

Pentagon: Cerablus’taki çatışmalar kabul edilemez

“Fırat Kalkanı” adı altında Cerablus’a başlatılan operasyona ilişkin Pentagon’dan açıklama geldi. Pentagon Sözcüsü  Peter Cook, TSK ve destekli gruplar ile bölgedeki Demokratik Suriye Güçleri’nin çatışmalarının kabul edilemez olduğunu belirterek, silahlı güçlerin çatışmaların olmayacağı şekilde geri çekilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin, uluslararası koalisyonun hava desteği ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte Cerablus’a yönelik başlattığı ancak IŞİD’den YPG’ye kayan “Fırat Kalkanı” adı verilen operasyona dair, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan açıklama geldi.

Pentagon Sözcüsü Peter Cook, bölgede Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile Demokratik Suriye Güçleri arasındaki çatışmaların kabul edilemez olduğunu söyledi.

Pentagon Sözcüsü’nün e-mail’ine yer veren New York Times gazetesinin haberinde, Sözcü Cook’un, “Cerablus’un güneyinde, IŞİD’in artık bulunmadı bölgedeki çatışmaları yakından takip ediyor, Türk Silahlı Kuvvetleri, bazı muhalif gruplar ve Demokratik Suriye Güçleriyle ilişkili birlikler arasındaki çatışmaları kabul edilemez  buluyoruz” ifadeleri yer aldı.

Haberde, Pentagon Sözcüsü’nün “Burası zaten kalabalık bir savaş alanı. Bu nedenle tüm silahlı aktörleri hemen durmaya ve çatışmasızlığın sağlanacağı bir ölçüde geri çekilmeye çağırıyoruz” dediği aktarıldı.

Ne oldu?

Türkiye’nin Cerablus’a yönelik operasyonu hava saldırıları ve top atışlarıyla sürüyor.

Operasyonda hedef IŞİD’den YPG’ye kaymış gibi görünüyor.

Öyle ki TSK, dün yaptığı açıklamada YPG’nin hedef alındığını ve 25 YPG’linin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise, TSK’nın hava ve topçu saldırılarının sivilleri hedef aldığını, saldırılar sırasında en az 35 sivilin hayatını kaybettiğini, 50 sivilin de yaralandığını iddia etti.

Bölgeden yayın yapan Hawar Haber Ajansı (ANHA) da Türk ordusunun sivillerin bulunduğu köyü vurduğunu ve köyde ‘katliam yapıldığını’ yazdı.

Ancak TSK açıklaması sivillerin vurulduğu haberlerini yalanlasa da Sözcü gazetesi TSK’nın ‘yanlışlıkla’ sivilleri vurduğunu doğrulayan bir habere yer verdi.

Demokratik Suriye Güçleri savaşçılarına ÖSO işkencesi

Öte yandan Türkiye destekli ÖSO’luların, Cerablus’ta rehin aldığı Demokratik Suriye Güçlerine bağlı savaşçılara işkence yaptığı görüntüler de ortaya çıktı.

Bu habere de bakabilirisiniz

500-307

New statement from İMC TV

The aim of the State of Emergency, declared 5 days after the 15 July coup …