PKK’li cesedine işkence iddiası

Muş’un Varto ilçesinde çıkan çatışmada hayatını kaybeden PKK’li bir kadının cesedi sokakta polislerce çıplak bir şekilde teşhir edildi. Muş Valiliği görüntüyü çekenlerle ilgili adli ve idari soruşturma başlattı.

Yeniden girilen çatışmalı süreç, Olağanüstü Hal’in (OHAL) hakim olduğu yıllardaki uygulamaları da geri getirdi. 1990’lı yılları hatırlatan olay önceki gün muş’un varto ilçesinde yaşandı.

10 Ağustos gecesi ilçede yaşanan çatışmada Kevser Ertürk isimli bir PKK üyesi hayatını kaybetti.

Ertürk’ün öldürülmesinin ardından cesedinin polislerce soyulup sokak ortasında teşhir edildiği iddia edildi. Bu iddia sosyal medyada bir fotoğrafla da desteklendi.

Muş Valiliği ise görüntüyü çekip yayanlarla ilgili soruşturma başlattığını açıklarken, işkenceye ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Büyük tepki çeken olayla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı ancak Varto Belediyesi Eşbaşkanı Sabite Ekinci olayı doğruladı. Olay sosyal medyada da büyük tepki topladı.

Çok sayıda siyasetçi, gazeteci ve insan hakları savunucusu olayı kınadı.

HDP’den tepki

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan “Katlettikten sonra cenazeyi çıplak teşhir etmek insanlığın yüzkarasıdır. Vicdanınız kurusun” diye yazdı.

HDP’li İdris Baluken de “Kadın gerilla cenazesine karşı yaptıkları alçaklıkla övünenlerin, insanlık onuruna savaş açmış IŞİD çetelerinden hiçbir farkı yoktur” diye tepki gösterdi.

KJA suç duyurusunda bulunacak

Özgür Kadın Hareketi (KJA) da olayla ilgili suç duyurusunda bulunacağını duyurdu.

KJA Başkanı Ayla Akat Ata, kadın PKK’linin ailesini de ziyaret edeceklerini duyurdu, olayı araştıracaklarını söyledi.

OHAL yıllarında asker ve polis, öldürdükleri PKK’lilerin cesetlerini panzerlerin üzerine koyarak teşhir eder, bazı olaylarda da PKK’lilerin cesetlerinin tahrip edildiği görülürdü.

Bu habere de bakabilirisiniz

figen-yüksekdağ

Yüksekdağ: AKP-CHP-MHP koalisyonunun da bir şansı yok

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Van’da 15 temmuz darbe girişimini değerlendirdi. Türkiye’de büyük bir …