imc-tv-logo

Savcılıktan ‘imc tv’yi TÜRKSAT’tan çıkarın’ yazısı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türksat’a yazı göndererek, “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla imc tv’nin frekansının iptalini talep etti. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu, “PKK/KCK propagandası” yaptığı iddiasıyla imc tv’nin TÜRKSAT uydusundan çıkarılmasını istedi.

12527681_963901960329718_252321280_n

Cumhuriyet Savcısı Ramazan Dinç imzasıyla 24 Şubat’ta TÜRKSAT Genel Müdürlüğüne gönderilen yazıda, savcılığın 155 Polis İhbar Hattına yapılan bir şikayet üzerine, imc tv hakkında soruşturma başlattığı belirtildi.

Soruşturma kapsamında, Radyo Televizyon Üst Kurulu’ndan (RTÜK) imc tv’nin 3 Mayıs ile 4 Eylül 2015 tarihleri arasındaki yayın kayıtlarının istendiğini, kayıtlarla ilgili bilirkişi ön raporu hazırlandığını vurgulayan savcı Dinç, bu raporu ve imc tv’nin 6, 13, 14 Temmuz ile 6 Ağustos tarihli yayın çözümlerini yazıyla birlikte TÜRKSAT’a gönderdi.

Yazıda, imc tv için, “terör örgütü propagandası yaptığı anlaşılmıştır” ifadesi kullanıldı.

TÜRKSAT’tan çıkarılan kanallar

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gülen Cemaati’ne yönelik soruşturma kapsamında cemaate yakın olduğu iddia edilen kanalların TÜRKSAT ve Digitürk’ten çıkarılması için de yazı yazmıştı.

Savcılığın talebi üzerine Samanyolu TV, S Haber, Kanaltürk, Mehtap TV, Bugün TV, Yumurcak TV, Irmak TV ve Burç FM gibi tv ve radyo kanalları bu platformlardan çıkarılmıştı.

Başsavcılığın talebi kabul edilirse, imc tv de frekans ağından çıkarılmış olacak.

Olcayto: Haber alma hakkı engellenemez

Konuyu imc tv’ye değerlendiren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, başsavcılığın tutumunu eleştirerek halkın haber alma hakkının engellenmek istendiğini dile getirdi.

Olcayto meslek örgütleri olarak konuya duyarlı olacaklarını, duyarlılıklarını yetkililere ileteceklerini de söyledi.

RTÜK üyeleri: Yayın denetimi savcılığa değil RTÜK’e aittir

Konuyu değerlendiren RTÜK üyesi Ersin Öngel, “Savcının TÜRKSAT’a gönderdiği yazıdaki talebi hukuka ve medya özgürlüğüne aykırılık içermektedir. En nihayetinde imc tv RTÜK’ten lisans almış bir yayıncı kuruluştur. Dolayısıyla yayın denetimi savcılığa değil RTÜK’e aittir” dedi.

RTÜK üyesi İsmet Demirdöğen ise, “Bir televizyon kanalının lisanslı yayın yapıp yapamayacağına RTÜK karar verir. Savcılığın değerlendirmesi sübjektif ve işgüzar bir değerlendirmedir” yorumunda bulundu.

Tanrıkulu: Hukuk dışı bir baskı uygulanıyor

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da, “Savcılık makamlarının, bu tür hukuk dışı baskılara alet olmasını kabul etmek mümkün değil ve ben kınıyorum bu yöntemi. Sonuçta demokrasiler basın özgürlüğüyle eş anlamlıdırlar. Medya özgürlüğünün, ifade özgürlüğünün olmadığı yerde demokrasiden bahsedilemez” dedi.

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

huseyin-avni-karslioglu

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi 4 ay sonra Almanya’ya döndü

Almanya Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı’nı tanımasının ardından Türkiye’ye geri çağırılan Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, dört …