ahmet-davutoğlu

‘Suriye muhalefetiyle anlaşırlarsa Rojava’da Kürt bölgesini destekleriz’

Başbakan Davutoğlu’nun, Rojava’da bir Kürt bölgesinin oluşturulması hakkında, “Eğer Suriye muhalefetiyle anlaşırlarsa destekleriz” dediği bildirildi.

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’ne yakın Rûdaw’a konuştuğu belirtilen geçici Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kürt bölgesinin oluşturulması hakkında, “Eğer Suriye muhalefetiyle anlaşırlarsa destekleriz” dediği belirtilirken, PYD için de, “PYD, Esed ve PKK’yla olan ilişkileri hakkında açık bir tutum sergilemelidir” ifadelerini kullandı.

IŞİD’le mücadele

Davutoğlu, IŞİD’le mücadelede, her ülkeye yardımda bulunmaya hazır olduklarını, çünkü IŞİD’in herkes için tehdit olduğunu belirterek, “Ancak şunu unutmamalıyız, DEAŞ 3 yıl önce yoktu. DEAŞ’ı kim kurdu? Esed’in işlediği suçlar ve zorbalığı DEAŞ’ı ortaya çıkardı. Sadece Esed rejimi DEAŞ’e taktiksel yardımda bulundu. Esed, Rakka ve Deyr ez Zor bölgelerini bombalayarak ılımlı muhalif güçleri buradan çıkarttı ve DEAŞ’ın girmesini sağladı” ifadelerini kullandı.

‘Sünniler birlikte olmalı’

IŞİD ve Esad’in birbirini beslediğini ifade eden Davutoğlu, Suriye’deki Sünniler’in Esad’a karşı birlik içinde olması gerektiğini belirterek, “Esed’in ortadan kaldırılması, DEAŞ’ın ortadan kaldırılmasıdır” dedi.

Davutoğlu, IŞİD’in varlığının Esad’a yaradığını ve Esad’ın uluslararası güçlere, IŞİD’e karşı mücadele için destek talebinde bulunduğunu söyledi.

Rojava

Davutoğlu, Rojava’da bir Kürt bölgesinin oluşturulmasına ‘ılımlı muhalefetle birliktelik’ durumunda destek vereceklerini belirterek şöyle devam etti:

“Suriye Kürtleri, Türkmenlerle Araplar gibi akrabamızdır. Ilımlı muhalefetle birlikte oldukları sürece her türlü kazanımlarını destekleriz. Kürt, Arap, Türkmen, Sünni, Alevi, Nusayri, Hıristiyan ya da Müslüman. Bütün Suriyeliler kardeşimizdir. Biz hiçbirine karşı değiliz.

Ancak aynı zamanda Esed’le ittifak halinde olup ondan destek alan ve Türkiye’ye saldıran PKK’yla ilişkisi bulunan PYD’nin Esed rejimi ve PKK’yla ilişkilerini kesmesi konusunda açık tutum sergilemesi gerekiyor.”

DEAŞ ve PKK’yla ilişkili herhangi bir grubun saldırısı olursa, Türkiye’nin kendini savunma hakkı vardır. Ancak Suriye’de yaşayan bir grup olarak Kürtler’e de Arap ve Türkmenler’e olduğu gibi destek veririz.”

Bu habere de bakabilirisiniz

ayhan-bilgen-3

Bilgen: Çatışma ve dışlamaları bitirecek güçlü bir özneye ihtiyaç var

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen konuk olduğu Ayşegül Doğan’la Gündem Müzakere programında, HDP’nin davet edilmediği “Demokrasi …