tahir-elçi

Tahir Elçi tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi

Diyarbakır Baro Başbakanı Tahir Elçi tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Bakırköy Cumhuriyet Savcısı, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan çıkarılan yakalama kararı üzerine gözaltına alınan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’yi tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk etti.

Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin yakalama kararı doğrultusunda gece saatlerinde Diyarbakır Barosu Adli Yardım Bürosu’na gelen polisler Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’yi gözaltına almıştı.

Sağlık kontrolünün ardından İstanbul’a getirilen Elçi, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nda iki saatten fazla sorgulandıktan sonra tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Ne olmuştu?

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Ahmet Hakan’ın sunduğu “Tarafsız Bölge” programında, “PKK terör örgütü değildir. Bazı eylemleri terör niteliğinde olsa bile, PKK silahlı siyasal bir harekettir. Siyasal talepleri olan, toplumda çok ciddi bir desteği olan bir siyasal harekettir,” demiş ve bu sözleri nedeniyle hedef alınmıştı.

Bu sözleri nedeniyle Tahir Elçi hakkında, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekili İdris Kurt res’en soruşturma başlatmıştı. Elçi’nin, kullandığı ifadeler ile ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçu işlediği savunulmuştu.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği, “PKK terör örgütü değildir” sözleri nedeniyle Elçi hakkında “Terör örgütü propagandası” suçundan yakalama kararı çıkarıldı. Elçi kararın ardından 20 Ekim günü gözaltına alınarak İstanbul’a götürüldü.

Elçi’nin gözaltına alınmasının gerekçesi ise “soruşturmanın sonuçsuz kalmasını sağlamak amacı ile yurt içinde saklanması” gösterildi.

Bu habere de bakabilirisiniz

ayhan-bilgen-3

Bilgen: Çatışma ve dışlamaları bitirecek güçlü bir özneye ihtiyaç var

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen konuk olduğu Ayşegül Doğan’la Gündem Müzakere programında, HDP’nin davet edilmediği “Demokrasi …