tsk-cerablus

TSK: 400 kilometrekarelik alanda denetim sağlandı

TSK’dan Cerablus’ta yürütülen operasyona ilişkin iki açıklama yapıldı. Açıklamada, son 24 saatte 20 hedefin vurulduğu, 400 kilometrekarelik alanda denetimin sağlandığı belirtildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Cerablus operasyonuna ilişkin iki açıklama yaptı.

TSK’dan yapılan ilk açıklamada şunlar belirtildi:

“Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğimizi artırmak ve Koalisyon güçlerine destek vermek maksadıyla; 24 Ağustos 2016 tarihinde başlatılan ’Fırat Kalkanı Harekatı’ ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı ile BM’nin DEAŞ’la mücadeleye yönelik almış olduğu kararlar çerçevesinde sürdürülmektedir.

“Bu kapsamda harekatın 6’ncı gününde, son 24 saat içerisinde Cerablus ve civarındaki bölgede teröristlere ait olduğu belirlenen ve yerleri tespit edilen hedefler (20 hedef) Fırtına obüsleriyle 61 atım yapılarak tam isabetle vurulmuştur.

“Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde icra edilen koalisyon harekatına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyeti göstermektedir.”

TSK’dan ikinci açıklama

TSK’dan akşam saatlerinde yapılan ikinci açıklamada, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) operasyonunda 10 köyün daha ele geçirildiği belirtildi.

Açıklamaya göre, operasyonun başladığı 24 Ağustos’tan bu yana 400 kilometrekare olduğu bildirildi.

Bu habere de bakabilirisiniz

500-307

New statement from İMC TV

The aim of the State of Emergency, declared 5 days after the 15 July coup …